Pro žadatele a klienty

Úvod » Žadatel / klient » Volný čas
  • Informace

Volný čas

Volnému času obyvatel Domova pro seniory věnujeme velkou pozornost, a to nabídkou pestré palety zábavy, přiměřených pracovních aktivit, jako je spolupráce při výzdobě interiéru, a také snahou o společenskou integraci, např. návštěvami divadla. Pro zvládnutí kvalitní náplně volného času klientů má Domov pro seniory specializované pracoviště s názvem Aktivizační oddělení. Velká část klientů má různá zdravotní postižení a proto se pracovníci Aktivizačního oddělení snaží o takovou nabídku činností, kde dostávají příležitost právě zdravotně handicapovaní. V kulturních, sportovních a dalších společenských aktivitách se snažíme podporovat svobodný pohyb, svobodnou volbu, samostatnost, rozvoj dovedností a také integraci do společnosti.

Co konkrétního seniorům nabízíme? Ve snaze o jejich integraci do společnosti organizuje Aktivizační oddělení výlety do lázeňských měst Karlovarského kraje, do blízkých měst jako je Sokolov a Kynšperk k posezení v cukrárnách, restauracích, či ke shlédnutí výstav. Jezdíme sem i za nákupy, seniory-čtenáře uspokojujeme návštěvami Krajské knihovny v Karlových Varech a divadelních představení si užíváme v Chebu. Jednou v roce se odvážíme i dál, např. do Zooparku v Chomutově. K dopravě klientů používáme vlastní devítimístný automobil.

Aktivní náplň volného času nabízíme samozřejmě i v samotném Domově pro seniory. V kuchyňce tu mohou klienti s podporou pracovníků aktivizačního oddělení vařit a péct, realizovat se mohou i v ručních a výtvarných pracích, pravidelně společně čteme různé příběhy a také aktuality z novin, ve skupině také luštíme obří křížovky, hrají se tu společenské hry, jako jsou Šachy, Dáma, Člověče nezlob se a karetní hry. Klienti si tu také užijí kulturních akcí. Bývají tu koncerty různých žánrů – dechová hudba, country i pěvecké soubory. Senioři si také společně při doprovodu kytary či harmoniky zazpívají, např. při oslavách narozenin klientů. V letních měsících jsou tu i rekreační sportovní aktivity, jako jsou kuželky či petanque. Pracovníci Aktivizačního oddělení také s klienty cvičí paměť, pokouší se o muzikoterapii, zooterapii a arteterapii. Akceptují však také potřebu intimity a snaží se o porozumění klientů například individuálními rozhovory.

Aktivní a různorodé využívání volného času klientů plní funkci relaxační, regenerační, rehabilitační a kompenzační. Dochází tak k přirozené realizaci zájmů klientů, k podpoře rozvoje nebo alespoň zachování jejich stávající soběstačnosti. Aktivně strávený volný čas je důležitou formou psychoterapie a sociálního začlenění. Předcházíme tak vyloučení naší cílové skupiny na okraj společnosti.

Všechny fotografie či videa naleznete v horním menu v sekci Fotogalerie.

Sociální služby v Kynšperku nad Ohří,
příspěvková organizace

Pochlovická 57
357 51 Kynšperk nad Ohří

E-mail: antolova@ss-po.cz

Telefon: 737 240 292 nebo 352 370 145